Masáž Dr. Schmitta

Dech je spojením mezi tělem a duší. V trojúhelníku tělo – duše – mysl jsou všechny složky ve vzájemném vztahu.
L. Schmitt

Integrující dechová masáž Dr. Schmitta vychází z propojení rehabilitačních metod, jógy a dalších holistických léčebných přístupů.

 • Aktivuje sebeléčivé schopnosti organismu
 • Odstraňuje napětí ve svalových skupinách
 • Obnovuje přirozenou cirkulaci dechu
 • Posiluje imunitní systém
 • Jako prostředek relaxace
 • Podporuje změnu stresového životního stylu
 • Upravuje vysoký, nízký i kolísavý krevní tlak
 • Pomáhá při odstranění psychosomatických potíží
 • Velmi vhodné jako podpora psychoterapie
 • Je účinná při depresích, nespavosti, bolestech hlavy
 • Uvolňuje bloky z nadměrného stresu
 • U žen pomáhá při těžkostech s otěhotněním
 • Při poruchách přijmu potravy
 • Po určitém časovém odstupu vhodná k rekonvalescenci poúrazových stavů
 • Pomáhá zlepšit vnímání vlastního těla, zejména u posttraumatických stavů
 • Vhodné i pro těhotné ženy
 • Navozuje v těle celkově radostnější pocit
   

Schmittovu masáž lze použít jako léčbu při bolestech hlavy a zad, při blokádě nervů a kloubů, při pocitech úzkosti, psychosomatických potížích, poruchách imunitního systému, vysokého či nízkého krevního tlaku, u žen při těžkostech s otěhotněním.
Pomáhá při hubnutí a v případech nedokonalého metabolismu.
Je velmi účinná u klientů s post-traumatickými stavy, při depresích a nespavosti i jako podpora psychoterapie.
Po určitém časovém odstupu je vhodná k podpoření hojivých procesů u pooperačních a poúrazových stavů.
Je vhodná pro těhotné ženy.
Je výborným prostředkem relaxace a podpory změny životního stylu pro lidi nadměrně zaměstnané a žijící ve stresu.
Navozuje v těle celkově radostnější pocit ze života.


Průběh masáže Dr. Schmitta:

Masáže jsou prováděny vzhledem individuálním momentálním potřebám každého klienta za použití kvalitního rostlinného oleje. Terapeut pracuje tak, aby došlo v organismu k propojení a prohloubení vnímání vlastního těla, aktivaci sebeléčivých schopností organismu a navrácení opět do rovnováhy.
Při masáži se pracuje s celkovou energií lidského těla na základě masážních technik s povrchovými i hloubkovými svaly. Postup masáže je řízen výdechem klienta, s pomocí něhož se směřuje k uvolnění bloků v těle, které brání volnému dýchání a způsobují nepříjemné pocity a nesprávné držení těla. Dochází tak reflexně k uvolnění napětí nevědomých překážek dechu a zvýšeného napětí ve svalových skupinách.
Masáž je prováděna na masážním lehátku, části těla, kde nejsou prováděny masážní tahy jsou pečlivě zakryty prostěradlem nebo ručníky. 

Doporučujeme masáž opakovat podle možností a potřeb klienta, abychom mohli navázat a působit na dlouhodobé a chronické potíže, které se uvolní postupně. Dobré výsledky lze pozorovat již po první masáži.


Dr. Ludwig Schmitt (1925-1965) byl německý fyzioterapeut. V rámci své profese se začal zajímat o jógu, meditaci a souvislosti mezi fyzickými a psychickými procesy. V lékařské praxi začal využívat dýchání k podpoře přirozených léčivých sil těla, uvolnění chronických stavů bolesti, ke zmírnění fyzického i psychického napětí a k ovlivnění funkcí vnitřních orgánů přes reflexní zóny. Postupně tak začal vyvíjet nový terapeutický směr, ve kterém spojoval anatomické a fyziologické poznatky o lidském těle s východním filosofickým a léčebním přístupem. Integrující masáž, jak se v Čechách často práce s tělem dle Schmitta nazývá, vychází z poznatku, že opakované stresy a nevyřešené problémy jsou příčinou zvýšeného napětí v určitých svalových skupinách. Způsobují tvrdnutí pojivové tkáně, otoky, zkracování svalů apod., přímo či nepřímo narušují, zadržují či blokují fyziologické dýchání, dechový pohyb a tím i proudění energie. Projevy takových bloků jsou různé, od špatného držení těla, přes chronické bolesti, oslabení imunitního systému, k pocitům úzkosti, strachu apod. Práce s tělem podpoří přirozenou tělesnou cirkulaci, zaktivuje sebeléčivé schopnosti a nastolení rovnováhy. Jakmile člověk pocit rovnováhy zažije, začne se v něm cítit pohodlně a tak sám sobě zkomplikuje návrat do předchozího stavu. Při masáži se pracuje s celkovou energií lidského těla na základě práce s povrchovými i hloubkovými svaly. Postup masáže je řízen výdechem, s jehož pomocí se směřuje k uvolnění bloků v těle. Integrující masáž je výborným prostředkem pro odstranění psychosomatických potíží, zejména potíží spojených s nadměrným stresem a vyčerpáním. Může být velice účinná také při depresích, nespavosti, bolestech hlavy a zad a při blokádě nervů a kloubů. Zprostředkovává lepší vnímání vlastního těla a tím i citlivější vnímání života.